Autor:
Tartu Ülikool

Inimese mineviku-uuringute konseptsiooni ja metoodika laiendamine Baltimaades

Tartu Ülikooli genoomika instituudi arheogenoomika töörühm alustab koos Balti partneritega Läti ja Vilniuse ülikoolist ja EU partneritega Kopenhaageni ja KU Leuveni ülikoolidest uut Läänemere idakalda ajalooga seotud EU Horizon Europe Twinning meetme projekti ECHO (2024-2027), et humanitaar- ja loodusteadlaste koostöös minevikusündmuste uurimist Baltikumis ühiselt tagant tõugata ja üksteiselt uusi teadmisi saada.

ECHO koondab olemasolevat akadeemilist tipptaset ja loob uut sünergiat Ida-Baltikumis, tuues kokku selle piirkonna humanitaarteadlased (arheoloogid, ajaloolased), loodusteadlased (geneetikud, bioinformaatikud) ja nende erialade ristumiskoha eksperdid (antropoloogid), et edendada inimese mineviku uurimist erinevate uurimisvaldkondade koostöös. ECHO eesmärk on mõista rahvaste ja kultuuride praeguse mitmekesisuse taga olevaid protsesse, demograafiliste arengute ja keskkonnamuutuste rolli ja vastastikust koostoimet nendes protsessides ning jagada neid teadmisi ühiskonnaga. 

ECHO üle-Ida-Balti arheogenoomiliste uuringute võrgustik ühendab kolme Balti riigi – Eesti, Läti ja Leedu – ressursid, et viia läbi rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi inimese mineviku alaseid uuringuid. ECHO raames testitakse suuremate kogemustega partneritelt saadud teadmisi tipptasemel analüüsivahenditest ning interdistsiplinaarsetest projekti- ja andmehaldusoskustest, et vastata ajakohastele küsimustele inimese mineviku kohta, keskendudes praegu väheuuritud kohalikele evolutsioonilistele arengutele pronksiaja järgsel perioodil Ida-Balti regioonis. 

ECHO raames läbiviidav teadus aitab suurendada Ida-Läänemere regioonis inimeste minevikku käsitlevate uuringute nähtavust nii Euroopa kui ka maailma mastaabis ning panustab ühiste teadmiste kujundamisse protsesside kohta, mis on kujundanud inimpopulatsioonide praegust mitmekesisust Ida-Balti regioonis, Euroopa ruumi-ajalises kontekstis. ECHO aitab kaasa jätkusuutlikule interdistsiplinaarsele arheogenoomika uurimisele Ida-Baltikumis, mida toetab piirkondlike uurimiskeskuste võrgustik, täiustatud kontseptsioonid ja rikastatud metoodika.

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
keskkond

Eestis läbi viidud kliiniline uuring kinnitab geneetilistel riskidel põhineva rinnavähi sõeluuringu teostatavust

Münt

Euroopa rahvastiku kujunemisloost ja järjepidevusest Põhjamere rannikualade varakeskaegse kogukonna genoomiuuringute näitel

OCSEAN Summer School

Tartus toimub OCSEAN suvekool 2024